استانداردهای یک وب سایت حرفه ای

وب سایت

وب سایت و طراحى وب ترکیبی از هنر و مجموعه ای از نکات و اصول است که باید حتما در آن رعایت شود. نخستین نکته مهم در طراحی سایت، ظاهر آن است ، زیرا اولین چیزی است که بازدید کنندگان هنگام ورود به یک سایت به آن توجه می کنند.

الف)  ساختار و طرح اولیه سایت

این مرحله دارای اهمیت خاصی است که ایده‌ ی شما را به مفهومی تجاری و مناسبِ دنیای کسب و کار تبدیل می‌کند. تهیه طرح اولیه به شما توانایی فکر کردن به کل فرآیند طراحی را می‌دهد. گام نخست در طراحی وب، تعیین هدف سایت است. مقصود اصلی راه اندازی یک وب سایت، جذب خوانندگان و کاربران از طریق موتورهای جستجو است. در ابتدای راه اندازی سایت،  اهداف و سیاست اصلی سایت را مشخص نمایید. به برخی از این مولفه ها در زیر اشاره کردیم:

 • بررسی نیاز کاربران

در طراحی وب سایت باید بدانیم نیاز کاربران چیست، چگونه فکر می کنند و رفتار آنان به چه صورت است. بررسی نیاز و خواسته های کاربران، ما را توانا می سازد یک وب سایت متناسب با نباز کاربران را به طور صحیح طراحی و پیاده سازی کنیم.

 • پیاده سازی

برای موفقیت یک سایت و دوری از اشتباهات، بسیار مهم و ضروری است که ابزارهای مورد نیاز جهت طراحی وب سایت که شامل زبان برنامه نویسی، پلت فرم ها، استانداردها و نحوه قرار گرفتن آنها در کنار یکدیگر است، به درستی تعیین شوند.

روانشناسی وب

روانشناسی طراحی وب سایت، یکی از نقاط بارزی است که باعث می شود سایت بازدیدکنندگان بیشتری خواهد داشت. بازدید کننده بیشتر، مساوی با بهبود در سئو سایت و بهینه سازی سایت است.

مهم ترین موارد عبارتند از:

 • اعتماد سازی
  روانشناسی رنگ
  حفظ سادگی
 • ثبت یک نام تجاری

برای افزایش بازدید از سایت خود می توانید لینک ارتباط با ما و تماس با ما را در صفحه اصلی قرار دهید همچنین با ایجاد نام، هدف و همچنین لوگوی مناسب می توانید تعداد بازدیدکننده از سایت خود را افزایش دهید.

محتویات

 محتویات، دلیل اصلی است که کاربران را ترغیب به مشاهده وب سایت شما می کند.

 • گرافیک و رابط کاربری

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در طراحی وب سایت، در نظر گرفتن گرافیک و نوع رابط کاربری است. در ابتدای کار به ظاهر سایت خود اهمیت زیادی دهید. هم چنین باید مطمئن شوید که رابط کاربری که با استفاده از رعایت استاندارهای مناسب در سایت خود ایجاد می کنید، می تواند کاربران را به بخش های مختلف هدایت کرده و آنها را متقاعد به استفاده از قسمت های مختلف سایت شما کند.  مقالات و نوشته های خود را نیز با فونت های مناسب و با سایزهای استاندارد و رنگ های قابل تشخیص در صفحات وب خود به کار ببرید. نکته دیگر انتخاب تصاویر است. استفاده از تصاویر با کیفیت در بین مطالب و در فضاهای مختلف سایت، می تواند مانند نوشته ها ارزشمند باشد. هم چنین، سایز عکس های استفاده شده را قبل از قرار دادن در سایت از طریق برنامه هایی چون فتوشاپ، کم حجم و متعادل نمایید تا سرعت بارگذاری و لود صفحات وب شما بیشتر شود.

در این قسمت درمورد بخش های مهم و اصلی توضیح کوتاه می دهیم که عبارتند از :

 • طراحی کاربر محور

در اصل برای طراحی، هدف شما باید کاربران سایت باشد نه فقط خودتان. اگر هدف شما جذب مخاطب است ، استفاده از این ترفند ها را به شما پیشنهاد می دهیم.

مهمترین ترفندها عبارتند از:

 1. ایجاد نظر سنجی در وب سایت
 2. ایجاد پروفایل کاربر
 3. استفاده از شبکه های اجتماعی
 4. استفاده از گرافیک و طرح های رنگی
وب سایت
 • ایجاد طرح بندی با حرکت آسان

ناوبری آسان برای تمام وب سایت ها بسیار مهم است. هدف شما از طراحی سایت هر چه که باشد برای حفظ محتوای سایت خود در رده های منطقی ، باید به کاربران دسترسی سریع به اطلاعاتی که به دنبال آن هستند بدهید. طرح بندی با حرکت آسان ارزش محتوای وب سایت شما را افزایش می دهد. سایت شما باید به طور کامل از قوانین موتور های جستجو پیروی نماید در غیر ان صورت موتور ممکن است سایت شما را به رسمیت نشناخته و همین موضوع باعث از دست دادن مخاطبانتان شود. رعایت این موارد ، ناوبری آسانی برای هر طراحی به همراه خواهد داشت.

 • تراکم

همیشه سعی در به روز رسانی وب سایت خود داشته باشید. به روز رسانی وب سایت نیز یکی از روش های بهینه سازی وب سایت و سئو است و می تواند به معنی اضافه کردن محصولات جدید ، اصلاح اطلاعات ، افزایش تراکم با استفاده از رسانه های اجتماعی و یا اضافه کردن جاذبه های اضافی برای بازدید کننده بیشتر باشد. در واقع هر چه به روز رسانی بهتری داشته باشید بازدید کننده بیشتری هم خواهید داشت.

 • جلب توجه

برای اینکه مخاطب را جلب وب سایت خود کنیم باید مطالب وب سایت و همچنین عکس ها و لینک های هدایت کننده (میانبر) را در موقعیت مناسبی از سایت قرار دهیم. استفاده از فونت مناسب،رنگ قلم،لینک های میانبر می تواند در جلب توجه کاربر موثر باشد.توجه داشته باشید که حداکثر استفاده از رنگ در سایت سه و نهایت چهار رنگ می باشد.

 • کم حجم بودن صفحات

با انتخاب عکس های کم حجم و همچنین استفاده بهینه از کدهای برنامه نویسی حجم صفحات وب کم می شود و  دسترسی به صفحات به زمان کمتری نیاز خواهد داشت.

 • رعایت فاصله

در طراحی وب سایت رعایت فاصله بین متون ،عکس ها و سایر عناصر تاثیر بسزایی دارد زیرا رعایت نکردن این فواصل باعث خستگی چشم بیننده می شود. رعایت فاصله می تواند در تعادل طراحی تاثیر داشته باشد.

 • لینک های میانبر (NAVIGATION LINKS)

برای اینکه کاربران بتوانند به راحتی و با سرعت بیشتر به اطلاعات و محتوای سایت دسترسی پیدا کنند باید منوی وب سایت شما دارای لینک های مشخص باشد به عبارتی بازدید کننده موقعیت خود را پس از چند دسته بندی شناسایی کند.منوهای درختی نمونه ای از منوی استاندارد می باشند.

 • استفاده از قلم مناسب

استفاده از فونت خوانا  و مناسب برای سایت از اصولی مهم در طراحی سایت می باشد.سعی کنید درنوشته هایی که می خواهید در سایت بارگذاری کنید از بولد کردن حروف مهم استفاده کنید. به عبارتی متن خود را ویرایش کنید.

 • استفاده از تصاویر کم حجم

بهتر است تصاویری که در سایت قرار می دهیم از حجم کمی برخوردار باشد و  از فرمت های jpg و gif  استفاده کنید همچنین استفاده از تگ Alt الزامیست.

 • فاصله ها و حاشیه ها

 یکی از مهمترین موضوعاتی که در طراحی وب سایتی زیبا باید به آن توجه کرد، پدینگ و مارجین آیتم های داخل صفحه است. همیشه قبل از شروع کار، یک الگو برای خود درست کنید. اگر یک عکس یا متن، از بالا فاصله ای معادل با ۳۰ پیکسل دارد، حتما در اطراف آن نیز همین فاصله را رعایت کنید. اگر زیر پاراگراف ها ۵۰ پیکسل فاصله می گذارید، آن را همه جا رعایت کنید  …

 • تایپوگرافی

تایپوگرافی یعنی اینکه از قلم مناسب، اندازه مناسب و فاصله های مناسب استفاده کنید. در واقع فونت فقط برای نوشتن متن و پاراگراف نیست و در بسیاری مواقع تاثیر به سزایی در زیبایی و گرافیک سایت دارد. حتما دقت کنید که تیترها را با قلم های بولد و درشت تر بنویسید و در اطراف آن فاصله مناسب را رعایت کنید. ضمن اینکه حداکثر از یک یا دو قلم (آن هم فرضا برای تیترها و بخش های مشخص) در سایت استفاده کنید.

در رابطه با تایپوگرافی، خوانایی متن هم اهمیت بسیار زیادی دارد. اندازه و فاصله های قلم و خطوط و حروف باید به شکلی باشد که متن کاملا خوانا باشد و باعث خسته شدن بازدیدکننده سایت نشود.

 • کنتراست و رنگ ها

یکی دیگر از مواردی که باید در طراحی سایت رعایت شود، کنتراست رنگ های داخل صفحه است. این موضوع علاوه بر زیبایی، تاثیر بسیار زیادی در حس اولیه کاربر از وب سایت شما و متعاقب آن، کسب و کار شما دارد. غیر از مواردی که کاملا فکر شده و از قبل طراحی شده باشد، از رنگ های زمینه خیلی تیره مانند سیاه استفاده نکنید. رنگ پس زمینه و پیش زمینه را طوری انتخاب کنید که تصویر یا صفحه خوانایی لازم را داشته باشند.

در رابطه با رنگ ها، سعی کنید از مجموعه رنگ های به روز استفاده کنید. بله رنگ هم به روز و از مد افتاده دارد. از مجموعه رنگ های فلت (Flat Colors)  یا رنگ هایی که در طراحی سبک متریال (Material Design)  هستند، استفاده کنید.

همیشه یک رنگ اصلی و یک یا دو رنگ مکمل داشته باشید و در کل وب سایت از همان رنگ ها و یا طیف رنگی آنها استفاده کنید.

 • استفاده از عکس و تصویر

عکس، یکی از مهمترین ابزارهایی است که یک طراح وب در اختیار دارد. استفاده صحیح از آن می تواند موجب افزایش زیبایی و حتی اعتبار وب سایت شود و برعکس، استفاده از عکس های نا مناسب، می تواند تمام زحمات شما را به هدر دهد. در هنگام انتخاب تصویر، دقت کنید که:

 • فرم و بالانس صفحه، با استفاده از آن تصویر بهتر شده و آسیب نبیند.
 • عکسی را انتخاب کنید که در آن از رنگهای مشابه با رنگ های اصلی سایت شما، یا رنگ های مکمل آن استفاده شده باشد.
 • اگر عکس را به عنوان تصویر زمینه انتخاب می کنید، از یک عکس شلوغ استفاده نکنید که حواس بازدیدکننده را از اصل مطلب پرت کند و چشم وی را آزار دهد.
 • در هنگام انتخاب تصویر برای بنر و سایر جاهایی که نیاز به عکس بزرگ و تمام صفحه دارند، حتما از تصویری استفاده کنید که فضای خالی در یک سمت آن وجود داشته باشد تا بتوانید متن و محتوای موردنظر را بر روی آن قرار دهید.
 •  حفظ یک دستی و هارمونی وب سایت

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، باید در ذهن شما، برای هر پروژه طراحی وب، تبدیل به یک استاندارد شود و این موارد را به صورت مشابه، در تمام بخش ها و صفحات سایت رعایت کنید.

به طور مثال، اگر شما در بخش مربوط به فاصله گذاری و حاشیه ها، فاصله آیتم ها از اطراف را ۳۰ پیکسل در نظر می گیرید، این مورد را در همه صفحات رعایت کنید و طوری نباشد که در یک صفحه این اندازه را ۳۰ پیکسل و در صفحه ای دیگر ۴۰ پیکسل در نظر بگیرید.

یا اگر در یک صفحه از رنگ های سبز و نارنجی استفاده کرده اید، آن رنگ بندی را در تمام صفحات رعایت کنید و حتما، دقیقا از همان رنگ ها در صفحات و قسمت های دیگر استفاده کنید و یا اینکه اگر اندازه تیترهای داخلی را روی ۳۶ پیکسل تنظیم کرده اید، در تمام صفحات همین سایز را رعایت کنید و از فونت مشابه در تمام بخش ها استفاده کنید.

ب) بهینه سازی سایت:

وب سایت

وب سایت خود را در اینترنت و صفحات مرورگر بهینه سازی کنید. برای این کار به بررسی مولفه های زیر می پردازیم :

 • سرعت لود و بارگذاری وب سایت

سرعت بارگذاری به معنای مدت زمانی است که وب سایت به طور کامل بارگذاری و قابل استفاده شده است. شما می توانید با استفاده از تکنیک های برنامه نویسی و طراحی وب، بهره گیری از زبان برنامه نویسی مناسب، انتخاب پهنای باند مناسب، کاهش حجم تصاویر تاثیر به سزایی در افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب خود داشته باشید.

جهت بررسی سرعت سایت، می توانید از وب سایت های آنلاین نظیر سایت gtmetrix.com  استفاده نمایید.

 • سئو وب سایت (بهینه سای موتورهای جستجو)

بهینه سازی و سئو سایت به معنای ایجاد صفحات وبی است که برای موتور های جستجو با ارزش و جالب است. بخش مهمی از طراحی وب است. سئو، ‌روش ‌هایی براي تغيير استراتژيک وب سايت ‌ها است. اين فرآيند به مهمترين عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در نتايج جستجو مي‌پردازد. وب سايت باید براي موتورهاي جستجو بهينه شود. برای این منظور در حین طراحی یک سایت، طراح یا مدیر سایت باید با رعایت استانداردهای سئو، سایت خود را برای موتورهای جستجو که منبع اصلی هدایت کاربران به سایت هاست، بهینه نماید. بهینه سازی صفحات وب به این معناست که وب سایت شما در نتایج جستجو بالاترین رتبه را داشته باشد.به عبارت دیگر لینک صفحه یا صفحاتی از سایت شما در ازاء جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با خدمات و یا محصولات سایت در بالاترین رتبۀ نتایج جستجو قرار گیرد. با ایجاد کلمات کلیدی برای هر صفحه از وب سایت می توانید در بین جستجوگر گوگل در بهینه سازی سایت کمک کنید.

وب سایت
 • سازگار بودن با همه ی مرورگرها

طراحی سایت باید به گونه ای انجام شود که با همه ی مرورگرها ی جدید و قدیم سازگار و قابل اجرا باشد.

 • تست وب سایت

برای بررسی اشکالات موجود در وب سایت حتما باید به تست وب سایت پرداخت در غیر این صورت وب سایت بازدیدکنندگان خود را از دست خواهد داد.

راهکارهای طراحی سایت برای بدست آوردن اعتماد کاربر

وب سایت

اصول سازگاری در طراحی سایت

بهترین روش طراحی سایت این است که ما بدانیم اولاً کاربران ما چگونه احساس راحتی بیشتری میکنند که نیاز کمتری به آموزش در زمان استفاده را داشته باشند و ثانیاً تغییرات مورد نظر را به آهستگی و در طی یک بازه زمانی طولانی مدت در نظر بگیریم تا کاربر بتواند آرام آرام با تغییرات انس بگیرد و دچار سردرگمی در ساختار جدید سایت شما نشود.

 طراحی سایت حرفه ای

اگر به دنبال جلب اعتماد بیشتر کاربران سایت خود هستید، سعی کنید تا رعایت اصولی مانند ایجاد فضای خالی در وب سایت، رعایت ترکیب بندی و رنگ بندی متناسب با متون و قابل خوانا بودن محتوای ارائه شده به کاربر را در طراحی سایت خود همیشه در نظر داشته باشید. یادتان باشد هیچ گاه کاربرد را فدای زیبایی ظاهری نکنید!

 طراحی سایت با چارچوب خودتان

یک کاربر در صفحه ای محتوایی را مشاهده مینماید، مشخصا توقع دارد با عبور به صفحه¬ای دیگر طی همان قالب قبلی محتوای جدید را مشاهده کند. شما همیشه باید در نظر داشته باشید که طراحی سایت شما به گونه ای نباشد که مخاطب برای مرور در صفحات شما همواره با یک چینش و ظاهری متفاوت روبرو شود. در طراحی سایت یک مثال است که میگویند یک صندلی در یک اتاق، یک اتاق در یک خانه، یک خانه در یک محله و یک محله در یک شهر معنا پیدا میکند. این به این معنا است که باید اصول و تناسب همیشه در طراحی سایت از یک قاعده مشخصی پیروی کند و ساختار شکنی های غیر متعارف باعث سردرگمی مخاطب خواهد شد.

طراحی سایت به سبک خودتان

همیشه، تقلید و پیروی کردن از دیگران، چیزی است که باعث حس بی اعتمادی به کاربر می گردد. شما حتماً دیده اید تجارت هایی را که از سعی میکنند خود را چه از نظر نام و عنوان و چه از نظر ظاهر شبیه رقبای موفقشان نمایند. بیشتر کارفرماها دوست دارند که طراحی سایت ای شبیه به وب سایت های رقیب خود داشته باشد، این حرفه طراح سایت است که بتواند او را از خطرهای ایجاد شده برای ایجاد حس اعتماد کاربرانشان متوجه سازد.

طراحی سایت برای کاربران

افراط در سئو، چیزی است که محبوبیت و القای حس اعتماد یک کاربر را خدشه دار میکند. سئو در طراحی سایت، نقش بزرگی را ایفا میکند، اینکه کدهای سایت به چه صورتی در سایت نمایش درآیند، کلمات کلیدی چگونه لینک شوند، تعداد استفاده از المان های مورد نیاز در هر صفحه و بسیاری از موارد دیگر هستند که در زمان طراحی سایت باید در سئو در نظر گرفته شود. وقتی شما کاربر را فراموش می کنید و یادتان می رود این مطالب را برای چه کسی می نویسید، مخاطب شما حس بی اعتمادی نسبت به سایت شما پیدا خواهد کرد.

 تغییرات آهسته و پیوسته در طراحی سایت

کاربر شما در هنگام مراجعه به وب سایت شما، می خواهد از رویکرد منطقی تغییرات که برای او قابل درک، تشخیص و دارای روندی آهسته باشد برخوردار گردد، پس سعی کنید در طراحی سایت به کاربران خود القا کنید که شما همان کسی هستید که در صفحه قبل هم بودید.

 شناخت سلایق کاربران و تطابق آن در طراحی سایت

هیچ انسانی دوست ندارد متوجه شود که فریب خورده است و یا مجبور به انجام کاری شود که نمیخواهد. اگر شما در ابتدای یک صفحه یک پاپ آپ تبلیغاتی در نظر گرفتید، در حقیقت به صورت مشخصی خواسته اید آن چیزی که خودتان میخواهید را به زور به کاربر نشان دهید! این حس خوبی برای کاربر ایجاد نمیکند. یا مثلاً اگر قرار است که با فروش این فایل، نیازمندی هایی از کاربر را برطرف سازید ولی این فایل حاوی آن نیازمندی ها نیست، مصداق اصلی تقلب در سایت را پدید آورده اید.

 طراحی فرآیند های طراحی سایت

در طراحی سایت باید بتوانید به سادگی و با کمترین فرآیند های کاری به مخاطب آن چیزی که باید را ارائه کنید.بزرگترین اشتباه توضیح واضحات است؛ بیشتر از اینکه کارکرد مثبتی داشته باشد، باعث ایجاد حس توهین به کاربر خواهد شد. سعی کنید مواردی را که کاربر خود میتواند به سادگی کشف نماید را برای کاربر نگاه دارید تا لذت درک و کشف آن را کسب نماید.

 طراحی سایت مطابق سلیقه کاربران

همیشه سعی کنید بازخورد کاربران سایت های مختلف و سایت خودتان را داشته باشید. امروزه فرآیند های تشخیص خودکار سلایق کاربر از طریق بازخوردهای کار با یک وب سایت بوجود آمده است که مطابق با آن بتوان به ارائه محتوا و یا شکل ظاهری یک وب سایت پرداخت. در درجه اول به نظر ایده بسیار جالب و کاربردی می آید، اما همیشه یک نقطه بحرانی همراه خود خواهد داشت و آن این است که تا چه زمانی و چه مقداری از چه اطلاعاتی را میتوان از کاربر جمع آوری نمود که به او حس ورود به حریم خصوصی و ردیابی او را ندهد.

جمع بندی

یک موضوع بسیار مهم که فراموش شدنی نیست، محتوا و پیامی است که هر صفحه از سایت شما به بازدیدکننده باید انتقال دهد. مطالب سایت خود را به طور منظم به روز رسانی کنید. مزیت این کار، بهبود سئوی وب سایت است چون موتورهای جستجو به مطالب جدید واکنشی خاص نشان می دهند. طراحی سایت را با حداقل کلیک انجام دهید، تا دستیابی آسان به موضوع امکانپذیر باشد. از به‌کارگیری عکس به ‌جای متن دوری کرده و برای تمام تصاویر توضیحی بنویسید که در صورت عدم نمایش تصاویر، بازدیدکنندگان با خواندن توضیح از موضوع آن مطلع شوند. بعد از اتمام طراحی سایت، با استفاده از ابزارهای آنالیز همچون گوگل آنالیز عملکرد سایت خود را جهت بررسی ساختار و نحوه بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو بازبینی نمایید. وجود بيوگرافى در سايت موجب ايجاد اعتماد و اطمینان در بازدیدکنندگان مى شود. با رعایت تمامی موارد، وب سایتی که طراحی می کنید زیباتر و حرفه ای تر خواهد شد.